Kościół pw. Św. Ducha – wybudowany za murami miasta w 2 połowie XVII wieku (po 1689 roku), jako kościół szpitalny, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala dla ubogich rozebranego w 2 poł. XVIII wieku. Wzniesiony został w miejscu drewnianej kaplicy, zastąpionej przez Spytka III kościółkiem pod tym samym wezwaniem.
W 1796 roku przeszedł w ręce ewangelików. W 1945 r. budowla ponownie stała się świątynią rzymskokatolicką.
Z pierwotnego wyposażenia zachowały się: ołtarz główny oraz obrazy Ukrzyżowania i Matki Bożej Pocieszenia z XVI/XVII wieku.
Z dziejów parafii w Jarosławiu w 1902 r.:
Parafia ewangelicka w Jarosławiu istniała od 1796 r. Ewangelicy zdołali nabyć budynek kościoła szpitalnego Św. Ducha z 1689 r. (dawny Św. Krzyża na krakowskiem przedmieściu w Jarosławiu). Kościół ten został przez rząd skasowany i sprzedany w 1796 r. za sumę 346 złr Wojciechowi Horodyskiemu dziedzicowi z Żurawicy. Nowonabywca darował ten kościół swemu plebanowi ks. Gabryelowi Jakubowskiemu, który go odsprzedał Katarzynie Wadson-Litzke, ewangeliczce. Była ona wdową po duchownym ewangelicki, a zakupiony kościół przekazała w 1796 r. na rzecz jarosławskiej parafii ewangelickiej, która powstała w mieście już w 1780 r. Kościół służył głównie żołnierzom służącym w jarosławskim garnizonie.
W ramach przystosowania kościoła usunięto sygnaturkę oraz większość wyposażenia pozostawiając jeden ołtarz, a znajdujący się w kościele obraz Matki Boskiej przeniesiono do witryny umieszczonej na południowej elewacji kościoła.
Wg skorowidzu z 1902 r. ewangelicy użytkowali nadal kościół szpitalny. Parafia należała do Kościoła ewangelickiego augsburskiego i helweckiego wyznania w Małopolsce. Organizacja Kościoła była uregulowane patentem cesarskim z 8. kwietnia 1861 i została zatwierdzona Najwyższem postanowieniem z 15. grudnia 1891 (dz. ust. p. Nr. 4 ex 1892).
Urząd parafialny augsburskiego wyznania w Jarosławiu, należał w 1902 r. do superintendentury galicyjsko-bukowińskiej ” i senioratu we Lwowie. Probostwo było ustanowione na powiaty Jarosław, Przemysł, Przeworsk, Łańcut. Proboszczem w Jarosławiu był wtedy ks. Mikołaj Rychlik. Probostwo miało dwa kościoły: w Jarosławiu i także w Przemyślu.
Ewangelicy w powiecie jarosławskim mieszkali w gminach (liczba osób): Bystrowice 4, Czerwona wola 3, Cieplice 40, Dobra 5, Dąbrowica 11, Korzenica, Miękisz nowy 1, Ostrów 1, Pawłosiów 1, Piskorowice 3, Jarosław 242, Radymo 2, Sieniawa 1, Skołoszów 11, Surochów 1, Szówsko 1. Wysocko 1, Wiązownica 2.
Razem w 18 gminach w powiecie 332 osoby. Natomiast w powiatach Przemyśl, Przeworsk, Łańcut 518 osób.
W 1915 r. parafię odwiedził cesarz Wilhelm II Hohenzollern.
źródło:
Szczurowski August, Skorowidz powiatu jarosławskiego na rok 1902
https://zabytek.pl/pl/obiekty/jaroslaw-kosciol-szpitalny-pw-sw-ducha