Kościół rzym.-kat. pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy został zbudowany na miejscu poprzedniej gotyckiej świątyni przez ewangelików w 1854 r. Z poprzedniego kościoła pozostała tylko wieża pochodząca z XV w. przebudowana w 1855 r. Parafia w Trzebnicy była pierwszą wspólnotą protestancką w księstwie oleśnickim. Skupiona wokół kościoła ewangelickiego pod wezwaniem św. Piotra wspólnota liczyła w dniu 1 stycznia 1945 roku ok. 6500 wiernych, którzy mieszkali w mieście i okolicznych wioskach. Parafię obsługiwało trzech pastorów, którzy w styczniu 1945 roku opuścili miasto i wyjechali na stałe na Zachód. Do 1947 r. w kościele św. Piotra nabożeństwa dla Niemców odprawiali pastorzy przyjeżdżający z Obornik Śląskich lub z Masłowa. Gdy ludność niemiecka opuściła Trzebnicę i okolice kościół ich został bez opieki.
Kościół to budowla murowana z cegły, wzniesiona na planie czworokąta, posiada skarpy w narożnikach, nad salą parteru znajduje się sklepienie sieciowe. Wewnątrz były empory po obu stronach nawy wsparte na kolumnach.
Do 1947 roku w świątyni były odprawiane nabożeństwa ewangelickie. Potem kościół przeznaczono na magazyn. Niszczał i był dewastowany. W 1987 r. został przekazany parafii katolickiej.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/…/Kościół_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Trzebnic…
Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie