Kościół ewangelicki z Bożepola Wielkiego został zbudowany w 1658 r. w konstrukcji szachulcowej. Jego fundatorem był Bartłomiej Łętowski (wymieniany jest także Berthold von Lantosch, właściciel wsi w latach 1637-1658). Budowa ukończona została przez rodzinę von Breitenbach w 1659 roku. Kościół został rozbudowany o zakrystię i wieżę w 1743 r.
Jest to budowla salowa z drewnianą wieżą, którą przykrywa sześciospadkowy hełm. Wewnątrz drewniana empora rozbudowywana o wypełniające boczne ściany balkony, z których prawy dobudowano aż do ściany ołtarzowej. Hala była wyłożona ceglaną posadzką, jedynie na środku było miejsce z uchylnymi wrotami do krypty. Wejherowie, nowi właściciele wsi od 1789 r., zlecili wymurowanie w podziemiach kościoła krypty, w której ustawiano trumny ze zwłokami. W krypcie zinwentaryzowano 11 zmarłych z rodziny.
Głównym elementem tej świątyni był ambono-ołtarz, późno barokowy. Boki ołtarza udekorowano prostymi uszakami. Nadstawę ołtarza nieco mniejszą z powtórzonym motywem z obrazem „Ukrzyżowanie” zawieszono, po lewej stronie na ścianie wschodniej kościoła. Obraz malowany na desce, centralnie rozmieszczony Krzyż z wizerunkiem Chrystusa, pod krzyżem, stoją figury zwrócone w kierunku krzyża po lewej stronie Maria, po prawej św. Jan. Obraz datuje się na ok. 1750 r. Do ciekawych zabytków, które nie zachowały się do naszych czasów był fotel dębowy z XVIII w.
Po drugiej wojnie światowej kościół nie został uszkodzony i przetrwał w niezmienionym stanie. W 1948 r. został przejęty przez katolików. Po wybudowaniu we wsi nowego kościoła (1983-1990) stara świątynia została opuszczona.
W 2004 r. Pomorski Konserwator Zabytków zezwolił na przeniesienie świątyni na teren Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Tam budynek został poddany konserwacji i renowacji.
Źródła:
tablica informacyjna przy kościele;
http://cmentarze.lebork.pl/index.php/pl/koscioly/252-bozepole-wielkie-kosciol;
http://www.zabytki.pl/sources/zabytki/pomorskie/wejherowski.html;
http://www.zabytki.pl/sources/zabytki/pomorskie/wejherowski.html