W poniedziałek Wielkanocny 25 kwietnia 2011 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowo wybudowanego kościoła Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pile, który swoje miejsce znalazł przy ulicy Wincentego Pola 16 w pobliżu ulic Buczka i Okrzei, gdzie równo sto lat temu poświęcono kościół ewangelicki pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty. Autorem projektu nowej świątyni jest Jerzy Klement z pilskiej firmy Kwadrat. 15 czerwca 2008 r. rozpoczęto prace budowlane przy ulicy Wincentego Pola. Wykonawcą stanu surowego była firma „Sekuterscy” z Wielenia. Dalsze prace od 30 kwietnia 2009 r. prowadziła firma Kwadrat.
Autorem projektu wnętrza: prezbiterium, ołtarza, chrzcielnicy i mównicy był profesor Władysław Wróblewski z Akademii Sztuk Pięknych z Poznania. Realizację tego projektu powierzono firmie kamieniarskiej „Wazonex” z Chodzieży. Obraz zdobiący prezbiterium Ukrzyżowany Jezus został namalowany farbą na stalowej płycie. Surowy ołtarz, mównica i chrzcielnica wykonane zostały z czarnego i brązowego granitu. Na dzwonnicy zawisł stary brązowy dzwon z kościoła ewangelickiego z Sępólna Krajeńskiego – dar z sąsiedniej parafii z Bydgoszczy. Na dzwonie znajduję się napis w języku niemieckim, który w polskim tłumaczeniu brzmi „Warownym Grodem jest nasz Bóg”.Na zapleczu kościoła znajdują się: sala katechetyczna, biuro Diakonii i sala muzyczna.
W nabożeństwie i poświęceniu kościoła udział wzięli m.in. biskup Kościoła Ewangelickiego – Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec z Warszawy, biskup Diecezji Pomorsko- Wielkopolskiej prof. Marcin Hintz, Naczelny Kapelan EDW ks. bp ppłk Mirosław Wola, oraz bardzo liczne duchowieństwo Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Nie zabrakło oczywiście tego, który wraz z poznańską Radą Parafialną podjął się stworzenia, opieki duchowej i zabezpieczenia jednej z najmłodszych parafii w naszym kościele – ks. seniora Tadeusza Raszyka.
W nabożeństwie liczny udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu, powiatowej komendy policji oraz szkoły policji, dyrektorów MOPS i Muzeów, przedstawicieli wojska oraz miejscowe duchowieństwo katolickie z ks. dziekanem Stanisławem Oraczem, który przekazał słowa pozdrowienia, oraz goście z GAW w Saksonii i partnerskie parafii w Bad Lauchstead. Po nabożeństwie na gości czekał poczęstunek a następnie koncerty Beaty Bednarz i zespołu N.O.C.
Wieczorem w niebo poszybowały „lampiony szczęścia” z symbolem róży Lutra, które zakończyły ten wspaniały, historyczny dzień nie tylko dla ewangelików z Piły, ale całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.