Cmentarz ewangelicki został założony w I połowie XVIII w. na ternie wokół drewnianego kościoła. Później w jego miejscu powstał murowany kościół pw. Zbawiciela. Był otoczony murem, w którym znajdowały się cztery bramy. Na terenie cmentarza stały trzy kaplice grobowe z XVIII-XIX wieku. Po wojnie odebrany ewangelikom i skomunalizowany. Aż do lat siedemdziesiątych XX wieku rozkradany, dewastowany i niszczony. Zlikwidowany. Usunięto wszystkie nagrobki, nie przeprowadzono ekshumacji, zlikwidowano mur cmentarny wraz z kaplicami grobowymi. Przez jego teren poprowadzono drogę (dziś Plac Kombatantów), urządzono parkingi, postawiono pawilony i budynki.
Dziś o cmentarzu przypomina „Lampa Pamięci”, której poświęcenia i odsłonięcia tablicy dokonał w 2006 r. Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej ks. bp Ryszard Bogusz.
„Lampa Pamięci” jest odrestaurowaną latarnią ufundowaną przez hrabinę Fryderykę von Reden z Bukowca w XIX w. dla szpitala „Wysoka Łąka”. Została posadowiona na terenie dawnego cmentarza. Kamienne pachołki okalające „Lampę” zostały przeniesione spod Pałacu Schaffgotschów podczas modernizacji Placu Piastowskiego za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Prezydenta Miasta Jeleniej Góry.
Źródła:
– Słownik geografii turystycznej Sudetów. Kotlina Jeleniogórska (red. Marek Staffa), Wrocław, 1999;
– tablica pamiątkowa przy „Lampie Pamięci”;
– Mea,Ewangelicy w Cieplicach i historia świątyni, Jelonka.com, 17 luty 2014 r., dostęp: 18.03.2019 r .