Cmentarz ewangelicki (dawny) Świętej Trójcy w Kożuchowie został założony poza murami miasta w 1634 r. W 1736 r. został powiększony i obecnie zajmuje ok. 1 ha. Został otoczony murem. Ostatnie pochowki odbywały się jeszcze po 1945 r.
Nie był użytkowany, popadał w ruinę i ulegał dewastacji. Miał zostać zlikwidowany, ale jego walory artystyczne i historyczne oraz zabiegi konserwatorów zabytków oraz działaczy miejscowych spowodowały, że utworzono lapidarium.
Oprócz miejscowych znajdują się na nim również płyty nagrobne z innych cmentarzy Śląska głogowskiego (z cmentarzy w Długiem i Urzutach). Jest na nim łącznie ok. 800 płyt i pomników datowanych od XVI do pocz. XIX w. Znajdują się one w murze cmentarnym oraz w murach kaplic grobowych. Znajduje się na nim także 16 kaplic grobowych tzw. kaplic arkadowych (przylegających do muru obwodowego). Jest także jedna kaplica wolnostojąca. Na cmentarzu przy murze znajdowała się też kaplica cmentarna, w której przez pewien czas odprawiano nabożeństwa.
Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków, ale jego stan wymaga pilnych zabiegów konserwatorskich na większą skalę niż to ma miejsce obecnie.
Źródło:
Górski A.(red.), Lapidarium w Kożuchowie, Kożuchów 2014.