Cmentarz ewangelicki w Karsiborze w dawnej wsi (niem. Kaseburg) obecnie części miasta Świnoujście, położony jest na wyspie o tej samej nazwie, w niewielkim lesie w rejonie ulicy Kwiatowej.
Cmentarz założony został w połowie XIX wieku (najstarszy nagrobek pochodzi z 1856 roku) i funkcjonował do lat 50 tych XX w.. Był to jedyny cmentarz w Karsiborze. Składa się z dwóch części, które są oddalone od siebie o ok. 100 metrów. Widoczne jest planistyczne założenie cmentarza z alejkami wydzielającymi kwatery grzebalne.
Zachowane nagrobki pochodzą w większości z przełomu XIX i XX wieku.
To co charakteryzuje ten cmentarz i stanowi o jego dużych walorach zabytkowych, to mnogość metalowych elementów: żeliwne krzyże oraz zdobione ogrodzenia z żeliwnymi tablicami epitafijnymi o motywach secesyjnych i modernistycznych z różnorodnymi detalami.
Po wojnie cmentarz niszczał. Dzięki staraniom i pracy społecznego Towarzystwa Naukowego im. Karola Estreichera ze Świnoujścia, okolicznych mieszkańców oraz obywateli niemieckich i członków rodzin osób pochowanych na tym cmentarzu udało się uporządkować teren cmentarza.
Uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych wiejskich, pomorskich ewangelickich cmentarzy o dużych walorach zabytkowych.
W 2004 roku cmentarz wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Żródło
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_ewangelicki_II_(Świnoujście)
Tablica informacyjna przy cmentarzu.