Cmentarz w Witoszycach powstał prawdopodobnie około połowy XIX wieku. Świadczyć o tym mogą najstarsze zachowane nagrobki oraz w przybliżeniu określany wiek drzew.
W chwili obecnej z uwagi na daleko idące zniszczenie obiektu trudno jest precyzyjnie ustalić dokładniejszą chronologię. Z pobieżnej analizy zachowanych zabytków sepulkralnych można jedynie przypuszczać, że część zachodnia jest starsza od części wschodniej. Rosną tu też starsze drzewa.
Najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku rozbudowano cmentarz od strony wschodniej poprzez utworzenie alei dojazdowej. Na jej przedłużeniu utworzono aleję prowadzącą od wejścia w kierunku południowym. Równocześnie z powiększeniem nekropolii zmieniono jej podstawowe akcenty kompozycyjne.
W wyniku zmian częścią ważniejszą stała się część młodsza, gdzie pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku wznoszono nagrobki osób znaczących dla społeczności lokalnej. Za przykład może posłużyć największy na cmentarzu zachowany grobowiec usytuowany przy alei głównej oraz wydzielona murem działka na groby pochodząca być może z początku XX w. Również w tej części znajdują się mogiły pochodzące z okresu po II wojnie światowej.
Cmentarz został włączony w obszar cmentarza parafii rzymskokatolickiej w Chróścinie i jest w nowej części używany do dzisiaj.
Mogiły i nagrobki są w znacznym stopniu zniszczone. Są to typowe obiekty wznoszone w II połowie XIX wieku i w początkach XX.
Starsze nagrobki to wysokie płyty umieszczane na nieznacznie szerszych cokołach, zakończone w formie trójkąta, owalu lub innej. Środek płyty wypełniała tablica inskrypcyjna ryta bezpośrednio w kamieniu w przypadku tych starszych obiektów. Nowsze – niższe, masywniejsze – miały w większości tablicę wmontowywaną. Znajduje się tu też kilka przykładów popularnego na przełomie wieków nagrobka w kształcie pnia drzewa.
W części zachodniej odnaleziono fragmenty nagrobka (lub grobowca) o trudnej do rekonstrukcji formie, który zwieńczony był krzyżem ustawionym na półokrągłym, architektonicznym naczółku.
Rzadziej na terenie nekropoli występowały popularne gdzie indziej krzyże nagrobne ustawione na wysokich opatrzonych inskrypcją postumentach.
Więcej informacji o cmentarzu TUTAJ