Jadąc od wsi Biskupice w kierunku Krosen, tuż przy trasie prowadzącej do wsi Koszajec znajduje się cmentarzyk. Umiejscowiony tuż przy samej drodze, a właściwie na samym jej ostrym zakręcie, zwraca uwagę przejezdnych swoją oryginalnością. Otoczony zewsząd murem z czerwonej cegły i obrośnięty starymi drzewami kryje w sobie wiele tajemniczości z minionej epoki. Cmentarzyk jest dość stary, założony był prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku przez mennonitów-kolonistów niemieckich. Na cmentarzyku chowano przede wszystkim zmarłych wyznania ewangelickiego, ale jest tu również kilka grobów polskich i rosyjskich.
Prawdopodobnie pochówki te były związane z koligacjami rodzinnymi osadników niemieckich z miejscowymi Polakami i Rosjanami. Koloniści zasiedlali głównie wsie położone w północno-wschodniej części dzisiejszej gminy Brwinów. Na początku osadnictwa były to małe osady-kolonie liczące zaledwie po kilka chałup, potem osady w miarę upływu lat (przełom XIX i XX w.) rozrastały się do średniej wielkości wsi. Między innymi były to wsie Moszna, Domaniew, część Rokitna i Józefowa, a przede wszystkim Koszajec. Ludność tych wsi trudniła się na co dzień uprawą roli, hodowlą, ogrodnictwem, ale również handlem i rzemiosłem.; Ponieważ w najbliższej okolicy nie było kościoła ewangelickiego, koloniści zorganizowali dom modlitewny w szkolnym budynku, we wsi Wesołówka koło Józefowa. W każdą niedzielę odbywało się tam nabożeństwo z udziałem pastora, który przyjeżdżał w tym celu z parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Warszawy lub z Żyrardowa. Kantor (śpiewak, solista-przodownik chóru w kościele protestanckim) był tutejszy i zazwyczaj był to organista, lub szkolny nauczyciel.
W latach międzywojennych najbardziej znaną koszajecką rodziną była rodzina Süsdorfów. Z pokolenia na pokolenie zajmowali się rolnictwem, ale znani byli również jako najlepsi zdunowie w całym ówczesnym powiecie błońskim. Część ocalałych pieców zbudowana ich rękami ogrzewa a niekiedy i zdobi do dziś niektóre wiekowe wille w Brwinowie, Milanówku i Wilhelmowie (dzisiejsza Podkowa Leśna). Pozostałe rodziny zamieszkujące ten region żyły tylko z rolnictwa. Byli to m.in. Kundtowie, Tislerowie, Wildowie, Bunklerowie, Kleinowie i Ertnerowie, ale najbogatszą z nich stała się po pewnym czasie rodzina Gruhnów.
tekst za: brwinow.com