Cmentarz został założony w 1894 r. (tę datę potwierdzają dokumenty przechowywane w archiwum – spisany po rosyjsku protokół na temat przekazania, sprzedaży gruntów pod cmentarz ewangelicki oraz sprawozdanie z posiadanego majątku sporządzone dla konsystorza przez ks. Eugeniusza Ernesta Uthke) jako jeden z czterech cmentarzy wyznaniowych, znajdujących się w kompleksie przy dzisiejszej alei Mireckiego. Są to cmentarze: rzymskokatolicki, prawosławny, ewangelicki i żydowski.
Do założenia cmentarza przyczynili się sosnowieccy przedsiębiorcy, w tym rodzina Dietlów i Schoenów. Przy cmentarzu ewangelickim wzniesiono na przełomie XIX/XX wieku budynek administracyjno-gospodarczy, w którego części do 1950 znajdowała się kaplica cmentarna, która do 1999 r. była wynajmowana Kościołowi Zborów Chrystusowych. Obecnie budynek służy tylko Parafii Ewangelickiej, a kaplicę cmentarną stanowi dawne mauzoleum rodziny Dietlów, znajdujące się w centralnej części cmentarza.
Na cmentarzu znajdują się groby i pomniki, pochodzące jeszcze z XIX wieku, w tym najważniejszych rodzin sosnowieckich przemysłowców, którzy w XIX wieku przyczynili się do gwałtownego rozwoju miasta Sosnowiec i całego Zagłębia. Znajdziemy tutaj wspomniane mauzoleum rodziny Dietlów, groby rodziny Schoenów, Lamprechtów i Meyerholdów.
Cmentarz można zwiedzać od godzin rannych do zmroku. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje również możliwość wejścia do mauzoleum Dietlów. Tradycyjnie jest ono zwykle otwarte od 1 do 2 listopada.
LITERATURA:
Małgorzata Śmiałek: Sosnowieckie ABC, tom II. Muzeum w Sosnowcu, 2003
Sławomira Dziewięcka, Anna Żelechowska, Ireneusz Cieślik, Rafał Tulicki, Rozmus Dariusz, Witkowski Sławomir: Kompleks cmentarzy w Sosnowcu przy ulicy Smutnej, Sosnowiec 2009.