Cmentarz jest zadbany i ogrodzony. Jednak na większości grobów nie zachowały się tablice i krzyże. Najstarsza zachowana tablica pochodzi z 1916 roku, najmłodsze z 1959 toku (w języku niemieckim) i 1964 roku (w języku polskim).
Na cmentarzu zabytkowa kapliczka cmentarną i kwatera żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Pochowanych jest tam 37 żołnierzy niemieckich i 6 rosyjskich.
Cmentarz ewangelicki i kwatera wojskowa są częścią cmentarza komunalnego.
Po osiedleniu się pastora w Rucianem na stałe ( w 1909 r.) założono cmentarz parafialny, oddalony około 300 m od kościoła, przy drodze w kierunku Wejsun. Możliwe, że cmentarz mógł powstać kilka lat wcześniej, zaraz po zamieszkaniu w parafii pastora. Po II wojnie światowej zmarli ewangelicy nadal byli grzebani na swym cmentarzu przez swych duchownych. Pierwsze pogrzeby prowadził pastor z Ukty − Edward Szendel.
Po II wojnie światowej ludność katolicka zaczęła grzebać swych zmarłych na cmentarzu ewangelickim. Mimo uprzedzeń osadnicy nie utworzyli własnego cmentarza, ale wraz z przejęciem kościoła pod koniec 1946 r. przejęli też i cmentarz, który odtąd traktowali jak swój. Zgodna koegzystencja trwała aż do zupełnego zapełnienia cmentarza grobami (części katolickiej). W latach osiemdziesiątych XX w. utworzono w Rucianem-Nidzie nowy cmentarz, który służy ludności do dnia dzisiejszego.
Źródło:
Krzysztof Bielawny Gietrzwałd Nekropolie w granicach parafii ewangelickich Nawiady, Piecki i Stara Ukta przed 1945 r