Cmentarz mennonicki w Stogach, którego historia sięga XVII wieku, jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Cmentarz jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdowała się kaplica mennonicka, w drugiej natomiast – część grzebalna.
Cmentarz cechuje się bogatym zadrzewieniem. Rosną tu lipy, świerki, a także pomnikowy – około 300-letni – dąb, którego wysokość wynosi 20 metrów. Rzędy drzew dzielą cmentarz na sześć kwater. Na terenie cmentarza mennonickiego w Stogach zachowało się 90 nagrobków kamiennych, pochodzących z XIX i I połowy XX wieku. Nagrobki mają formę steli – pionowych, prostokątnych płyt, zwieńczonych „trójkątnym tympanonem, na których umieszczano inskrypcje ku czci zmarłego i wersety z Biblii”.
Ponadto, na cmentarzu mennonickim w Stogach zachowało się 260 obramowań grobów ze sztucznego kamienia. Warto zwrócić uwagę na występujące tu bogate symbole nagrobne, takie jak np.: korona, wieniec, gałązka bluszczu, gołębica, czy gwiazda.
Obecnie cmentarz jest odrestaurowany. Na kościele katolickim pod wezwaniem Św. Wincentego A’Paulo znajduje się tablica upamiętniająca współpracę na rzecz renowacji cmentarza mennonickiego.
Źródło: wikipedia.pl, polskaniezwykla.pl, malbork7.pl,