Zwiedzając cmentarz w Nawiadach bez trudu wyróżnimy dwie części. Starą, ewangelicką, i nową, rzymskokatolicką. Część ewangelicka zaczyna się tuż za bramą główną. Rosną tam dorodne, typowe dla cmentarzy mazurskich, drzewa, krzewy i rośliny ozdobne.
Przy kościele w Nawiadach, jak przy każdym innym kościele, funkcjonował cmentarz przykościelny, na którym już w XVII wieku brakowało miejsca na nowe groby. Wtedy to zapadła decyzja o utworzeniu nowego cmentarza parafialnego w Nawiadach. Nastąpiło to znacznie wcześniej niż ukazało się rozporządzenie władz pruskich zamykające cmentarze przykościelne.
Idąc główną aleją cmentarza zauważamy, że najokazalsze z zachowanych grobów usytuowane są najbliżej bramy głównej. Im dalej, tym groby stają się skromniejsze. Na cmentarzu zachowało się kilka kwater rodzinny. Są takie, które otoczone betonowymi lub stalowymi ogrodzeniami wyraźnie świadczą o prestiżu rodziny. Są też takie, które o istnieniu rodzinnej kwatery informują tylko wyrytymi na tablicach nagrobnych nazwiskami rodowymi.
Zachowało się kilka, charakterystycznych dla mazurskich cmentarzy, żeliwnych krzyży. Są też widoczne ślady dewastacji tych cennych zabytków.
Nowa część cmentarza, na której chowani są mieszkańcy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Józefa w Nawiadach, została otwarta w 1983 roku.
Źródła:
Ks. Krzysztof Bielawny – Nekropolie w granicach parafii ewangelickich Nawiady, Piecki i Stara Ukta przed 1945 r.
http://www.it.mragowo.pl/cmentarz-w-nawiadach,8,1961,pl.html