Kościół ewangelicki św. Krzysztofa we Wrocławiu to budowla gotycka powstała na miejscu poprzedniego kościoła drewnianego św. Marii Egipcjanki z 1267 r., który prawdopodobnie pełnił funkcję kościoła pogrzebowego (znaleziono liczne ludzkie szczątki znajdujące się pod samym kościołem jak i w jego obrębie). Nad oboma kościołami opiekę sprawował cech kuśnierzy. Na początku XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. Zmieniono też nazwę na św. Krzysztofa (święty ten, wg podań, przenosił pielgrzymów przez rzekę posiadając niezwykłą siłę. Pomagał w ten sposób tym, którzy byli w drodze i znaleźli się nad wodą. A ten mały kościółek przed 750 laty też stał nad wodą – fosą miejską, Czarną Oławą.).
We Wrocławiu pisma Marcina Lutra były już znane w 1518 r., a w od 1519 r. były już drukowane znajdując coraz większe grono odbiorców. Kościół ten pełnił wówczas funkcję polskiej szkoły luterańskiej, zgodnie z naukami Lutra, nakazującymi umożliwianie wyznawania wiary i pobierania nauki w języku ojczystym. Dzieci uczyły się tu od 1619 r. katechizmu i recytacji Biblii po polsku. Kierownikiem tej szkoły był ks. Michał Kusz, kaznodzieja, autor wydanego drukiem w 1646 „Przewodnika do języka polskiego”. Mimo pruskiego nacisku nabożeństwa w języku polskim odbywały się w kościele aż do roku 1888. Jednonawowy nakryty dwuspadowym dachem. Pod koniec II wojny światowej zniszczony w 75 %. Wewnątrz manierystyczny ołtarz pochodzący z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawniej ewangelicki Świętej Trójcy) w Masłowie koło Trzebnicy z lat 1591/1592. Scena „Alegorycznego Ukrzyżowania” przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa z towarzyszącymi postaciami Mojżesza, Dawida, Apostoła Pawła i Jana Chrzciciela. Drewniana figura świętego Krzysztofa ponadnaturalnej wielkości jest dziełem nieznanego artysty i powstała 1462 r.
W 1958 roku kościół przekazano ewangelickiej parafii św. Marii Magdaleny (do której kościół należał przed wojną) i zgromadzonym wokół niej pozostałym we Wrocławiu Niemcom. Następnie utworzono duszpasterstwo „zborów niepolskich”, a dopiero w 1993 r. została zatwierdzona przez konsystorz dolnośląska niemieckojęzyczna parafia ewangelicka św. Krzysztofa, obejmująca obecnie – prócz wrocławskiego – zbory z Jeleniej Góry, Legnicy, Lubania i Wałbrzycha. We wrocławskim kościele nabożeństwa w języku niemieckim odbywają się w niedziele i święta o godzinie 10.00, a w święta w dni pracujące o godzinie 18.00.
Źródła:
– https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św_Krzysztofa_we_Wrocławiu;
– Christophoribote,Wrocław,2017,nr 3