W roku 1828 hrabia Andrzej Zamoyski, właściciel dóbr Kołodziąż, w skład których wchodziła Płatkownica i Sójkówek, zagospodarował nieurodzajne ziemie, które powierzył w 1829 roku kolonistom niemieckim. Koloniści będący wyznania ewangelicko-augsburskiego podlegali parafii w Węgrowie.
Ewangelicy sprowadzeni z Niemiec w I połowie XIX w. jako koloniści, mimo że należeli do parafii węgrowskiej, nie ulegli polonizacji. Zachowali swoją odrębność narodową. Doprowadziło to do antagonizmów między parafianami węgrowskimi a kolonistami. W rezultacie wyodrębniono dwie nowe parafie ewangelickie i założono nowe cmentarze (Płatkownica i Sójkówek gm. Sadowne).
Koloniści wyznania ewangelickiego w 1909 roku wybudowali w Płatkownicy murowany kościół. Obok powstała plebania, a w lesie cmentarz ewangelicko-augsburski.
Po II wojnie światowej koloniści niemieccy wyjechali, a parafie rozpadły się. Pozostały jedynie niszczejące i zapomniane cmentarze.
Murowany kościół ewangelicki w Płatkownicy po wojnie został rozebrany. Z materiału z rozbiórki został we wsi Sadoleś wybudowany budynek szkoły. W chwili obecnej już nie istnieje.