Kościół Świętej Trójcy powstał na planie krzyża greckiego. Był kościołem cmentarnym (obok znajdował się cmentarz ewangelicko-augsburski – obecnie park). Wewnątrz znajdował się ołtarz w formie tryptyku (obecnie przechowywany w henrykowskim opactwie) oraz prospekt organowy.
Drugą wojnę światową przetrwał nienaruszony, ale po jej zakończeniu był grabiony, profanowany, dewastowany i niszczony. Na początku lat 60. XX w. zawalił się dach i dotrwały do naszych czasów tylko mury.
Władze Bierutowa starają się zachować pamięć o dawnych mieszkańcach miasta – koło kościoła ustawiono kamień z pamiątkową tablicą i tekstem: „KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. TRÓJCY wzniesiony w latach 1622-1631 otaczający go teren to dawna nekropolia będąca przez kilka stuleci miejscem grzebania kolejnych pokoleń bierutowian, dziś pamięć o tym cmentarzu jest wspomnieniem ludzi, którzy swoim życiem tworzyli historię tego miasta. Stojąc tu winniśmy oddać należny szacunek dla miejsca wiecznego spoczynku tych osób, teraz i w przyszłości. Urząd Miasta i Gminy w Bierutowie A.D. 2005.”
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Awi%C4%99tej_Tr%C3%B3jcy_w_Bierutowie;
http://opuszczone-koscioly-ewangelickie.blogspot.com/search/label/Bierut%C3%B3w%20-%20Bernstadt