Społeczność luterańska w Bażanowicach przystępując do budowy Kościoła w przeciwieństwie do innych filiałów Parafii cieszyńskiej, nie mogła się pochwalić żadnym wcześniejszym budynkiem o charakterze sakralnym. Pod tym względem jest to najmłodszy filiał. Pomysł budowy „Domu Katechetycznego” zrodził się na przełomie 1977/78 r., kiedy to, nie żyjąca już dziś śp. Zofia Szurman postanowiła przekazać swój kawałek ziemi na rzecz Parafii w Cieszynie. Ten dar pozwolił rozpocząć planowanie budynku, który służyłby ewangelikom w Bażanowicach. W ówczesnej dobie odczuwalny był brak jakichkolwiek pomieszczeń do spotkań parafialnych, także lekcje religii musiały się odbywać w prywatnych domach. Rozpoczęły się starania o uzyskanie pozwolenia na budowę, w które szczególnie zaangażowali się: ks. Jan Melcer i p. Kurator Gustaw Gaś. Po otrzymaniu obietnicy, iż zezwolenie zostanie przyznane został zawiązany Komitet Wykonawczy, którego pierwsze zebranie odbyło się 13 marca 1978 r. w domu p. Gasia.
Uroczystość otwarcia budowy i poświęcenia ziemi odbyła się 3 czerwca 1978 r. o godz. 19:00 z udziałem księży Parafii cieszyńskiej: ks. J. Melcera, ks. E. Gajdacza, ks. J. Grossa, ks. A. Jaguckiego. Pierwsze taczki zostały załadowane ziemią z miejsca przeznaczonego na budowę przez księży, katechetki, Komitet Budowy oraz przedstawicieli ewangelików wsi Bażanowice. Prace przy ogromnym zaangażowaniu miejscowych ewangelików szybko posuwały się naprzód. Dzięki temu stało się możliwym poświęcenie kamienia węgielnego. Aktu tego dokonał 10 września 1978 r. ks. bp J. Narzyński. W czasie budowy napotkano szereg trudności z uzyskaniem potrzebnych materiałów, wiele musiano kupować za dewizy. Nieodzowna okazała się pomoc z zachodu. Pomimo trudności prace budowlane posuwały się naprzód.
W rok po poświęceniu kamienia węgielnego (16 września 1979 r.) odbyło się nabożeństwo, na którym oddano do użytku salkę do nauczania religii. Mimo, iż wiele prac pozostało jeszcze do wykonania, w kościele rozpoczynało się już życie religijne i parafialne. Odbyły się pierwsze gwiazdki: 22 grudnia dla seniorów, a dzień później dla dzieci. Pierwsze (jak to określono w Kronice „normalne”) nabożeństwo odbyło się 5 czerwca 1980 r., czyli ponad rok przed poświęceniem obiektu. Z końcem tego roku (19 listopada) wraz z pierwszą próba rozpoczął działalność chór w Bażanowicach.
Poświęcenie kościoła odbyło się 13 września 1981 r., a dokonał go ks. bp J. Narzyński. Niestety uroczystości tej nie doczekała ofiarodawczyni gruntu pod kościół śp. Zofia Szurman (zm. 19 wrzesnia 1980 r.). Pozostanie ona jednak na zawsze w pamięci ewangelików w Bażanowicach. Jej darowiznę upamiętnia tablica w miejscowym kościele, ku pamięci potomnym. Ten dar stanowił podwalinę pod kościół, który teraz tętni życiem. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 8.30. Równolegle do nabożeństw odbywają się zajęcia szkółki niedzielnej w dwóch grupach: młodszej i starszej. Co dwa tygodnie, we wtorki o 1600 zbiera się Koło Pań. Natomiast w każdy piątek o 1900 rozpoczynają się próby chóru. Zaś w niedzielę o godzinie 17.00 rozpoczynają się spotkania młodzieżowe. Wobec powyższego można stwierdzić, iż słowa z Ewangelii Jana, które znajdują się na dzwonnicy nie pozostają bez odzewu „Jezus jest tu i woła cię” J 11, 28.
Na podstawie Kroniki kościoła w Bażanowicach opracował ks. D. Madzia
źródło: http://www.parafia.cieszyn.org.pl/index.php/bazanowice