Wobec rozwijającego się osadnictwa olęderskiego w dolinie Wisły i na obszarze południowo-zachodniego Mazowsza, i co za tym idzie wzrostu liczby ludności wyznania luterańskiego, w 1775 r. utworzona została w Iłowie parafia ewangelicka. Pierwszy drewniany kościół z cmentarzem zbudowany został na terenie przylegającym dziś od zachodu do obecnego cmentarza katolickiego. W latach 30. XIX w. ze względu na zły stan budynku podjęto działania w celu budowy nowego kościoła. Ostatni dziedzic Iłowa Józef Lasocki obiecał pomoc finansową w tym przedsięwzięciu, ale w 1844 r. sprzedał dobra iłowskie rządowi, który włączył je do Księstwa Łowickiego. Jednak władze Księstwa nie kwapiły się z realizacją zobowiązania. Wobec tego Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaproponował zrzeczenie się pomocy w zamian za przekazanie parafii dawnego dworu Lasockich w celu zaadaptowania go na świątynię. Do zamiany doszło w 1856 r. Teren wokół starego kościoła nadal pełnił funkcję cmentarza i z czasem został jeszcze rozszerzony.
Stan dworu nie był najlepszy i ostatecznie zdecydowano się przeznaczyć go na dom pastora i szkołę, a obok wznieść nowy kościół. W 1857 r. budowniczy Franciszek Kowalski sporządził projekt.Jeszcze wiosną 1858 r. rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła, zwieziono kamień na fundamenty. Poczynania te wywołały sprzeciw proboszcza iłowskiego, księdza Piesiewicza, który natychmiast powiadomił o nich swych zwierzchników. 18 maja 1858 r. arcybiskup warszawski wysłał do KRSW i D protest przeciw budowie kościoła ewangelickiego „o 50 sążni (tj. 10,7 m — P.F.) od oparkanienia kościoła katolickiego”. W tej sytuacji kolegium kościelne wybrało nowe miejsce pod budowę kościoła, odległe od kościoła katolickiego o 240 stóp, tj. 128,1 m. 10 stycznia 1859 r. Kowalski sporządził projekt i kosztorys kościoła, przedstawiony następnie KRSW i D do zatwier dzenia. Wówczas Komisja poleciła budowniczemu powiatu łowickiego, Karolowi Pelletier udać się do Iłowa i sporządzić plan lokalizacji kościoła. Pelletier przyjechał do Iłowa, nie spotkał sięjednak ani z pastorem Piotrem Beczkowskim, ani z kolegium kościelnym. Udał się natomiast do proboszcza Piesiewicza, wraz z którym obrał pod budowę miejsce odległe o 660 stóp od kościoła katolickiego. KRSW i D sądząc, że budowniczy uzgodnił taką lokalizację z ewangelikami, zatwierdziła ją 15 czerwca 1859 r., a 10 listopada tegoż roku projekt i kosztorys budowy kościoła. 18 kwietnia 1860 r. odbyło się uroczyste położenie kamienia węgielnego pod nowy kościół, oczywiście w miejscu odległym od kościoła katolickiego o 240 stóp, czyli w sąsiedztwie byłego dworu Lasockich. W uroczystości tej wzięli udział: administrator diecezji warszawskiej, generalny superintendent Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Juliusz Ludwig, administrator Księstwa Łowickiego Aleksander Hauke i naczelnik powiatu łowickiego. Duchowieństwo katolickie natychmiast interweniowało u władz, które wydały zakaz kontynuowania budowy, ponieważ została rozpoczęta w miejscu niezgodnym z zatwierdzonym planem. Tryumfujący ksiądz Piesiewicz „wraz z parafianami wymierzył odległość stóp 660 od swego kościoła i zatknął tykę w polu, pomiędzy zasiewami, oznajmiwszy swoim parafianom, że tu tylko, a nie gdzie indziej, Niemcom dozwala stawiać kirchę” — czytamy w skardze pastora i kolegium kościelnego, skierowanej do Konsystorza. Na szczęście dzięki poparciu Aleksandra Haukego, KRSW i D wyraziła 23 maja 1860 r. zgodę na kontynuację budowy. Koszt kościoła wraz z wyposażeniem (organy, ambona, ławki) miał wynosić 12 158 rubli 1/2 kopiejki, które zamierzano uzyskać ze składek parafian w ciągu trzech lat. Ostatecznie z uwagi na pogłebione fundamenty koszty budowy były wyższe.
Kościół zbudowano w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły; miał 27,7 m długości i 13,0 m szerokości. Wysokość muru wynosiła 10,5 m. Nawę poprzedzała kruchta, nad którą wzniesiono wieżę. We wrześniu 1861 r. budowa była już ukończona. I choć brakowało jeszcze wyposażenia, pod koniec tego roku, w pierwszą niedzielę adwentu, odbyło się uroczyste poświęcenie.
W 1917 r. na skutek działań wojennych budynek został uszkodzony. Wybuch II wojny światowej przyniósł kres istnienia kościoła. Znacznie zniszczony podczas walk we wrześniu 1939 r. nie został po wojnie odbudowany.
źródło: Paweł Fijałkowski, Historia parafii ewangelicko-augsburskiej w Iłowie w XVIII-XIX w.