Kościół ewangelicki w Koluszkach został wzniesiony w trakcie I wojny światowej, w 1916 roku. Inicjatorem jego budowy był wojenny gubernator Łodzi, generał Felix von Barth. Jako budulec wykorzystano tzw. odpadki wojenne – drewno pozostałe po wszelkiego rodzaju umocnieniach, wałach i okopach. Ich użycie można uznać za przejaw praktycznego zmysłu niemieckich władz okupacyjnych; nie wykorzystane do budowy drewno zostałoby prawdopodobnie spalone lub po prostu zmarnowane.
Budynek kościoła był bardzo prosty, wzniesiony na planie prostokąta, z węższym, przylegającym do tylnej ściany prezbiterium. Na ścianach bocznych umieszczono rząd trzech kwadratowych okien. Wysoki, dwuspadowy dach wieńczyła czworokątna sygnaturka z metalowym krzyżem. Wsparty dwoma kolumnami, trójkątny daszek znajdował się też nad drzwiami wejściowymi. Trudno wskazać dziś dokładną lokalizację kościółka; według wspomnień mieszkańców budynek stał na placu przy ulicy Towarowej. Obecnie znajdują się tam domy, stacja benzynowa i stacja kontroli pojazdów.
Uroczystego poświęcenia kościoła dokonano 12 listopada 1916 roku. Oprócz generała von Bartha, w wydarzeniu wzięli udział proboszczowie tajnej rady konsystorialnej: Strauss i Eidness, superintendent diecezji piotrkowskiej Wilhelm Angerstein, brzeziński pastor Albert Wannagat oraz Bruno Geissler, sekretarz generalny Stowarzyszenia Gustawa Adolfa z Lipska. Obiekt służył początkowo jako kościół garnizonowy, później jako kościół cywilny. Zgodnie z planami von Bartha, po wojnie miał przejść na własność brzezińskiej parafii ewangelickiej.
Zamiary generała nigdy nie doszły do skutku. W 1920 roku kościółek został przejęty przez polskich katolików, a w 1922 roku przeniesiony do pobliskiego Rogowa. Tam otrzymał wezwanie św. Wincentego Ferrariusza, zwanego „aniołem Apokalipsy”. W kolejnych latach kościół uległ niewielkim przekształceniom, wiadomo, że w 1930 roku zmieniono sygnaturkę. W czasie II wojny światowej świątynia została zniszczona; odbudowano ją tuż po wojnie. Ostatecznej rozbiórki dokonano w 1981 roku.
źródło:
osadnicy.info/pl/miejsca/koscioly/kosciol-ewangelicko-augsburski-w-koluszkach
www.kosciolydrewniane.pl/pages/drewniane/stare/67.html
www.historiakoluszek.pl/index.php/czytelnia/i-wojna-swiatowa-1914-1918/43-kosciol-ewangelicki-w-koluszkach
www.dawne-koluszki.pl