W XVI wieku większość mieszkańców wsi Wojcieszyce (jak i jej okolic) przeszła na ewangelicyzm przejmując rzymskokatolicki dom modlitwy i użytkując go do 1654 roku. W roku 1742 wybudowano szkołę ewangelicką oraz wzniesiono drewniany kościół. Decyzję o przebudowie i wzniesieniu w tym samym miejscu murowanego kościoła podjęto w 1755 roku.
We wsi były dwa kościoły (rzymskokatolicki i ewangelicki), folwark, szkoła ewangelicka, plebania oraz młyn wodny. W roku 1799 kościół został poddany gruntownemu remontowi. Niektóre źródła podają iż został on w tym roku zbudowany od nowa. Kościół został opuszczony po 1945 roku, jednak przed całkowita ruiną uchronił go remont zabezpieczający, który przeprowadzono w latach 1972-1973.
Jednak ciekawa historia tego kościoła rozpoczyna się dopiero teraz, w XXI wieku. Otóż kilka lat temu Zofia Świątek, mieszkanka Kromnowa w gminie Stara Kamienica (sekretarz tej gminy), postawiła sobie za cel uratowanie ostatnich dwóch kościołów ewangelickich w jej gminie. Dzięki jej uporowi i determinacji, po długich latach próśb i pisania listów udało się uzyskać zgodę oraz odpowiednie środki pieniężne na potrzebne konserwacje. W kościele w Wojcieszycach powstanie sala widowiskowa.
Jak opowiada sama Pani Zofia, pamięta, że od dziecka zabraniano dzieciom bawić się w okolicach opuszczonego kościoła, który służył za magazyn. „Mówiono, że to niemieckie, obce i czekano, aż się zawali, żeby zrobić tam parking. Wstyd mi za wszystkich, którzy doprowadzili świątynię do takiego stanu. (…) Coś trzeba zostawić potomnym. Po prostu mamy obowiązek ratować, co się da, przez szacunek dla tych, którzy tu kiedyś mieszkali”.
Bibliografia:
Wojciech Kapałczyński, Jan Kotlarski, Zabytki Jeleniej Góry i powiatu,Jelenia Góra 2002;
Słownik geografii turystycznej Sudetów – Kotlina Jeleniogórska,Wrocław 1999;
http://opuszczone-koscioly-ewangelickie.blogspot.com/2014/11/wojcieszyce-voigtsdorf.html.