Kościół rzym-kat. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach powstał w latach 1836-1840 z fundacji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który w Mysłakowicach miał pałac – letnią rezydencję.
Projektantem kościoła był był wybitny pruski architekt Karl Friedrich Schinkl.
W Mysłakowicach osiedliła się w 1837 r. duża grupa emigrantów religijnych (ewangelickich) z Tyrolu pod przywództwem Johanna Fleidla. Utworzyli oni kolonię Zillerthal upamiętniając w ten sposób dolinę Ziller w Tyrolu skąd pochodzili (przebyli drogę ponad 700 km). To dla nich utworzono w Mysłakowicach parafię ewangelicką.
Jednonawowy, na planie prostokąta, z prezbiterium z absydą. Miejsc siedzących było 486, a mieścił ok. 800 osób. Nawa przykryta drewnianym dachem bez sufitu. Wzdłuż ścian bocznych i frontowej przebiega empora wsparta na słupach. Na osi wieża i przedsionek, który jest wsparty na dwóch antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Kolumny ofiarował Fryderykowi Wilhelmowi III król Neapolu.
Wewnątrz wyposażenie barokowo-klasycystyczne: barokowy drewniany polichromowany ołtarz z końca XVIII w., polichromowane drewniane ołtarze boczne z tego samego okresu, również ambona z XVIII w. (ołtarz główny, ambona i chrzcielnica pochodzą z kościoła ewangelickiego w Miszkowicach). Organy wykonane przez L.F.Buchowa z Jeleniej Góry. Polichromowane figury i płaskorzeźby pochodzą z XVIII-XIX w.
Opuszczony w 1945 r. i przejęty później przez katolików.
Źródła:
-Słownik geografii turystycznej Sudetów.Kotlina Jeleniogórska (red. Marek Staffa),Wrocław 1999, tom 4;
– Krzyżanowska-Witkowska M.,Wyszomirski Ł.,Kościoły Diecezji Legnickiej.Nasze dziedzictwo,Bydgoszcz 2016, tom II;
– https://wosoz.ibip.wroc.pl/public/?id=92694(dostęp: 21.01.2020)