Kościół rzym-kat. pw. św. Mikołaja w Siedlęcinie w obecnej formie zbudowano na początku XVI w. z wykorzystaniem elementów starszego kościoła gotyckiego powstałego w I poł. XIV w. Później był przebudowany (zmieniono strop nad nawą i dobudowano kaplicę).
Budynek niewielki, orientowany, z trzyprzęsłową nawą, przykryty sklepieniem krzyżowym. Kwadratowa wieża stoi na osi, zakończona drewnianym gankiem przechodzącym w ośmioboczny baniasty hełm z 1915 r. Okna ostrołukowe, trzy kamienne gotyckie portale.
Wewnątrz zróżnicowane wyposażenie – najcenniejszym jest gotycki drewniany, polichromowany krucyfiks z XV w. z naturalnej wielkości postacią Chrystusa, ołtarz drewniany, polichromowany z końca XVII w., ambona, chrzcielnica, figury świętych drewniane, polichromowane z XVIII w. Prospekt organowy z końca XVIII w.
Kościół został przejęty przez ewangelików w 1528 r. Po redukcji kościół powrócił do katolików w 1654 r. Ale ponieważ miejscowa ludność w przeważającej mierze nadal była protestantami to z powodu braku kościoła zbierała się na tajne nabożeństwa odprawiane przez tzw. leśnych kaznodziei.
Źródła:
Słownik geografii turystycznej Sudetów.Kotlina Jeleniogórska (red. Marek Staffa), Wrocław 1999;
W. Kapałczyński, J. Kotlarski, Zabytki Jeleniej Góry i powiatu, Jelenia Góra 2002