Kościół św. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ulicy Żabi Kruk jest historyczną farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w latach 1393-1516 i należy do grupy największych kościołów gotyckich Gdańsku. Już w roku 1436 przy świątyni powstała szkoła parafialna, znana z dobrego poziomu nauczania i ciesząca się dużą popularnością aż do początków XX wieku. W roku 1456 biskup kujawski erygował tu samodzielną parafię.
W 1525 roku w kościele zaczęto wygłaszać kazania w duchu luterańskiej Reformacji. W 1557 roku kościół został formalnie przejęty przez luteran. Do 1622 roku świątynia pozostała luterańska, kiedy to została przekazana gdańskim ewangelikom reformowanym, którym służył do końca II wojny światowej. W 1945 kościół zniszczony przez Armię Czerwoną. Obecnie kościół jest użytkowany przez Parafię Rzymskokatolicką św. Piotra i św. Pawła.
Na uwagę zasługuje Kaplica Uphagenów z zachowanym epitafium w formie antycznej oraz rokokową drewnianą obudową. Cenna jest piękna kolekcja żyrandoli z XVII wieku uratowanych przed zniszczeniem. W prezbiterium trwa odtwarzanie barokowego ołtarza głównego w którym zamontowanych zostanie 60 % autentycznych detali, w tym barokowy obraz Niepokalanego Poczęcia NPM. W nawie północnej stalla renesansowa z XVII w.