Parafia ewangelicka w Gniewkowie powstała w 1886 r., następnie w latach 1894-1905 został wybudowany kościół ewangelicko-unijny w stylu neogotyckim. W tym samym czasie przy ulicy 17 stycznia nr 11 wybudowano okazałą pastorówkę. Stanowisko proboszcza zostało obsadzone w połowie maja 1921 r. Został nim ks. Richard Rogall, ur. 02 listopada 1890 r. w Rogowie, który wcześniej był pastorem w Radojewicach. W Gniewkowie mieszkał do 13 marca 1938 r.
Jego następcą został ks. Juliusz Rudolf Friedrich Assman, który nie mieszkał zbyt długo w Gniewkowie. Na jego miejsce wyznaczono ks. Guntera Schamerta, który w 1941 r. dostał powołanie do wojska.
Skład rady parafialnej w 1928 r.stanowili: ks. Rogall – przewodniczący, Heinrich Krahn – z zawodu stolarz, August Seitscher – siodlarz, Wilhelm Conrad – budowniczy oraz Karl Stubner – ziemianin.
W latach trzydziestych przeprowadzono remont dachu na kościele przed wizytacją, która wypadła dla proboszcza parafii pomyślnie.
4 maja 1945 roku została podpisana umowa z Rosjanami dotycząca przekazania obiektu Kościołowi rzymskokatolickiemu. Na tym terenie wszystkie kościoły tzw. „poniemieckie” przejmował ks. Henryk Raiter. Wszystkim nadał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.
źródło: Edmund Konieczka: „Kościoły Dekanatu Gniewkowskiego”