Proboszcz parafii w Goleszowie w latach 1837-1888. Morawianin pochodzący z Wsecina – wymowny kaznodzieja i troskliwy duszpasterz. Był on doskonałym organizatorem życia zborowego, solidny i pracowity, toteż darzono go szacunkiem i poważaniem. Z osobą Pawła Terlicy wiąże się rozwój parafii goleszowskiej oraz Kościoła ewangelickiego na Śląsku.
W roku 1877 zaczęto rozbudowywać, a właściwie budować od nowa istniejący do dzisiaj kościół. W kwietniu rozebrano mury starego kościoła. Wskutek silnych mrozów i śnieżyc prace się przeciągnęły. Mimo tego mury wzniesiono w ciągu trzech miesięcy, 24 lipca kościół był już nakryty.
Kurator Jerzy Niedoba z Lesznej Górnej ufundował do kościoła nowe organy, które zbudował fabrykant Zapolski z Krakowa. Pierwszym nabożeństwem była jutrznia 25 grudnia 1877. W roku następnym wykończono wnętrze kościoła, tak, że 15 sierpnia mogło odbyć się poświęcenie kościoła.
ks. Terlica cieszył się wielkim autorytetem w całej śląskiej Jednocie. Wybrany najpierw konseniorem, a w roku 1883 seniorem śląskim pełnił ten urząd aż do śmierci.