Ukończył studia z zakresu teologii ewangelickiej na Uniwersytecie w Dorpacie. W latach 1875 – 1876 diakon w Warszawie. Następnie pracował w miejscowościach: Kamień, Chełm, a następnie Żyrardów. Za czasów jego służby zakończono budowę kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie i przeniesiono Parafię z Wiskitek do Żyrardowa. Brał udział w powołaniu do życia Przytułku dla Niedorozwiniętych i Epileptyków w Wiskitkach. Z początkiem października 1898 r. ks. Gundlach objął obowiązki proboszcza w parafii Św. Trójcy w Łodzi.
W Łodzi zajmował się organizowaniem pomocy dla biednych. Organizował funkcjonowanie 17 instytucji dobroczynnych: Przytułek dla Starców i Kalek, Przytułek Noclegowy, Komitet Przeciwżebraczy, 6 Tanich Herbaciarni; Szpital dla Umysłowo i Nerwowo Chorych „Kochanówka”, Przytułek Położniczy, Ambulatorium Bezpłatne, 3 Ochronki i szkoły elementarne, Szkoła Rzemiosł oraz Kolonie Letnie dla dzieci.
Był również członkiem Komitetu Tanich i Bezpłatnych Kuchni , Komitetu Zagonków Rolnych , Fabryki Taniego Obuwia przy łódzkim Magistracie, Komitetu Przytułku dla Polskich Jeńców Wojennych, prezesem Komitetu Przeciwżebraczego oraz inicjatorem i przewodniczącym Kasy Pożyczkowej. Podczas bitwy o Łódź w 1914 r. niósł pomoc rannym. Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.