Ks. Tomasz Manfred Bruell (Brüll) urodził się 5 lipca 1933 r., w Bielsku-Białej, jako syn dr. Oswalda i Herminy z domu Cieślar (Matka rodem z Wisły). W kościele im. Marcina Lutra w Białej został ochrzczony dnia 14 stycznia 1934 r. Ojcem chrzestnym ks. Bruella był znany pisarz Tomasz Mann – przyjaciel ojca – dr. Oswalda Brülla (autora biografii pisarza), stąd też w dwóch imionach księdza ukryte jest imię i nazwisko wielkiego Poety: TOMASZ MANfred Bruell. W muzeum Tomasza Manna w Kilonii znajduje się 14 listów dr. Oswalda Brülla do Przyjaciela Tomasza Manna, reszta listów została zakopana we Lwowie w piwnicy jednego domu, w którym Państwo Bruellowie ukrywali się przed hitlerowcami. Ojciec ks. Tomasza był znanym fabrykantem w Bielsku i cenionym krytykiem literackim w wiedeńskim Burgtheater. Niestety, ojciec został wywieziony przez Rosjan do Kazachstanu i tam w gułagu zmarł.
Ks. Tomasz Manfred Bruell tak opisywał swoje powołanie do służby w Kościele: „Z powodu żydowskiego pochodzenia (ze strony Ojca!) rodzina nasza znosiła w okresie okupacji najgorsze prześladowania ze strony hitlerowców. Babcia i ciocia zostały w Oświęcimiu zamordowane, a stryjek wraz z synami przebywał w różnych obozach koncentracyjnych. W szkole byłem na każdym kroku prześladowany. Będąc tak poniewierany zacząłem w 11. roku życia czytać Biblię. Poznałem wtedy Boga będącego miłościwym Ojcem dla wszystkich ludzi. Serce moje rozgorzało taką miłością do Niego, że postanowiłem całe swe życie w służbie w Winnicy Pańskiej poświęcić. Temu zamiarowi pozostałem z łaską Bożą wierny”.
Po zdaniu matury w Bielsku-Białej (był niezwykle uzdolnionym o nieprzeciętnej pamięci) i po ukończeniu studiów teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Chylicach pod Warszawą (wcześniej wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego), został ordynowany przez ks. biskupa Karola Kotulę w Bielsku-Białej dnia 24 czerwca 1956 r. w asyście ks. prof. Andrzeja Buzka i ks. proboszcza Tadeusza Wojaka ze Starego Bielska i przy obecności bielskiego proboszcza – ks. Adama Wegerta.
Zaraz po ordynacji został wikariuszem w bielskiej parafii u boku ks. Adama Wegerta, opiekował się filiałem w Czechowicach-Dziedzicach. Następnie pracował na zastępstwie w Szczecinie, ponownie w Bielsku, Skoczowie oraz w parafiach mazurskich: Rańsku, Targowie, Olecku, Biskupcu Reszelskim, Dźwierzutach, Jezioranach, Bisztynku, Reszlu i Nawiadach.
W 1960 r. został Duszpasterzem Ewangelizacyjno-Misyjnym na terenie Diecezji Cieszyńskiej i Katowickiej, a później całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w PRL z siedzibą w Cieszynie.
Na tym rozległym terenie ks. T. Bruell prowadził liczne spotkania ewangelizacyjne, godziny biblijne czy spotkania dla konwertytów, dla rad parafialnych, czy w ostatnich latach życia prowadził ewangelizacje dla Mazurów, którzy wyjechali do Niemiec u swego przyjaciela ś.p. ks. Henryka Cmoka w Westfalii. Wraz z grupą pracowników „Błękitnego Krzyża” działał też wśród osób uzależnionych alkoholem organizując i prowadząc dla nich „Dni Upamiętania” oraz reprezentując nasz Kościół na konferencjach w Niemczech i Szwajcarii (po raz pierwszy był na szkoleniowej konferencji w Szwajcarii razem z ks. Janem Grossem i Wiesławem Radwańskim z Cieszyna).
Ks. Tomasz Bruell był jednym z najwierniejszych Sług Bożych pokolenia księży po II wojnie światowej. Nigdy Mu nie było nic za ciężko i za daleko. Nie mając swego samochodu przemierzał wszystkie drogi Polski i Europy dostępnymi wówczas środkami komunikacji: autobusy, koleje, samochody i samoloty.
Pozostawił dwa pamiętniki dotyczące powojennych dziejów: Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Cieszynie, jak również trudnych dziejów powojennych całego Kościoła w Polsce p.t. „Szkice z powojennej historii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1945-1959” (dwa wydania, drugie wydanie wyszło w dzień jego pogrzebu). Był także razem z ks. Janem Grossem, Wiesławem Radwańskim i innymi współautorem ekumenicznego śpiewnika dla młodzieży p.t.: „Boże, zaśpiewam Ci nową pieśń!”, który w roku 1976 został wydany w języku polskim „nielegalnie” (ścigany przez bielską SB) w Sigen, w Niemczech (Westfalia). W maszynopisie pozostawił krótkie notki biograficzne całego polskiego duchowieństwa ewangelickiego począwszy od roku 1945.
Ks. Tomasz był człowiekiem niezwykle pogodnym, wesołym, towarzyskim, a zarazem głęboko wierzącym, opierającym swą wiarę na Biblii. Chętny był do pomocy innym, przetłumaczył z języka niemieckiego, którego dobrze opanował, tysiące stron dla tych, którzy potrzebowali jego pomocy w pisaniu prac magisterskich lub doktorskich, czy też w opracowywaniu różnych artykułów, opracowań i referatów.
Doznał wiele krzywdy zarówno od Niemców jak i Rosjan, ale do nikogo nigdy nie miał żalu, ani pretensji. Zgodnie z nauką Pana Jezusa umiał wybaczać nawet swoim największym wrogom.
Na 50-lecie swej ordynacji napisał broszurkę p.t. „W służbie Króla dusz”.
Swoje 25-lecie ordynacji obchodził dokładnie w Dzień Narodzin św. Jana Chrzciciela i w dniu pamiętnym swojej ordynacji, dnia 24 czerwca 1981 r. w kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana w Mikołowie, gdzie wówczas prowadził regularnie co tydzień (podobnie i w Orzeszu) godziny biblijne.
W roku 1996 obchodził 40-lecie ordynacji w kościele w Bielsku, a w roku 2006 w Dzięgielowie obchodził 50-lecie ordynacji.
Po przebyciu wielu ciężkich chorób, przeszedł w roku 1986 na rentę chorobową, choć nadal czynnie udzielał się służąc na terenie parafii cieszyńskiej i w innych parafiach.
Ostatnie 6 lat Jego życia naznaczone były postępującą chorobą, niemożnością samodzielnego poruszania się i licznymi pobytami w szpitalu.
Ks. Tomasz Bruell w latach 2005 – 2008 ten trudny okres swego życia spędził w Ewangelickim Domu Opieki „Emaus I” w Dzięgielowie (3 lata).
Jednak ze względu na stale pogarszający się stan zdrowia, ks. Tomasz Bruell przez ostatnie 3 lata (od maja 2008 r. do 1 marca 2011 r.) przebywał w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „MEDICA” w Cieszynie przy ul. Adama Mickiewicza, gdzie też umarł dnia 1 marca 2011 r. o godzinie 18.55. Tu codziennie odwiedzała go jego małżonka diakon mgr Janina Kisza Bruell, często bywali synowie, księża koledzy, przyjaciele i znajomi.
W dniu jego śmierci odwiedzili go: Ks. Biskup Jerzy Samiec, Ks. Biskup Paweł Anweiler, Ks. Dyrektor Marek Londzin, Ks. Rafał Bukowiecki z Czeskiego Cieszyna i Ks. Radca Jan Gross, który wraz z ks. Rafałem Bukowieckim modlił się przy jego śmiertelnym łożu (agendarne pożegnanie podczas śmierci: „Odejdź duszo zbawiona..”) i udzielił zgodnie z Agendą błogosławieństwa na ostatnią drogę po tej ziemi.
Ks. Tomasz Bruell pozostawił żonę oraz dwóch synów: Andrzeja i Daniela z rodziną. Starszy syn ks. Daniel Brüll jest ewangelickim proboszczem w parafii w Hille nieopodal Bielefeld w Westfalii, wygnany z Polski wraz z żoną Bogumiłą za ich działalność w „Solidarności” podczas stanu wojennego.
Pogrzeb ś.p. księdza Tomasz Bruella odbył się w poniedziałek, dnia 7 marca 2011 r. o godzinie 12.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie.
W czasie nabożeństwa żałobnego kazanie wygłosił Przyjaciel Zmarłego Księdza NPW Ks. Biskup Senior Dr Jan Szarek z Bielska – Białej, a przemówienia pożegnalne wygłosił: w imieniu Kościoła w Polsce Zwierzchnik Kościoła NPW Ks. Biskup Jerzy Samiec, w imieniu obecnego na uroczystości pogrzebowej duchowieństwa Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania na Zaolziu pożegnał Zmarłego Księdza NPW Ks. Biskup Senior Władysław Volny ze Stonawy. Na cmentarzu podziękował Zmarłemu za Jego wierną służbę w Diecezji Cieszyńskiej, Biskup Diecezji Cieszyńskiej NPW Ks. Biskup Paweł Anweiler. Ponadto w liturgii żałobnej wstępnej w kościele wzięli udział: ks. radca Janusz Sikora proboszcz cieszyński, ks. proboszcz senior Jan Melcer i ks. radca Jan Gross, były Prezes Synodu Kościoła, a także b. proboszcz w Mikołowie i Orzeszu, gdzie ks. T. Bruell służył przez wiele lat Słowem Bożym. Liturgie końcową odprawili księża biskupi: Jerzy Samiec, Janusz Jagucki i Paweł Anweiler. Na cmentarzu modlitwę zmówił ks. dyrektor Emil Gajdacz z Dzięgielowa. Podziękowanie złożyła diakon mgr Janina Kisza – Bruell i ks. Daniel Bruell. Uroczystość żałobna na cmentarzu cieszyńskim przy ul. Bielskiej zakończono pieśnią: „Już się nie bój dłużej…”
Ś.p. Ks. Tomasz Bruell spoczął w grobie swej ś.p. Matki Herminy Bruell z d. Cieślar. W pogrzebie oprócz tłumów wiernych wzięło udział 70 duchownych Kościoła z Polski i Zaolzia. W kościele śpiewał chór męski ulubioną pieśn ks. T. Bruella „O Ojczyzno ma droga” i chór mieszany parafii cieszyńskiej. Najbliższa rodzina Zmarłego księdza dziękuję wszystkim za udział w pogrzebie, za wszelką pomoc, jak również za ofiarę złożoną zamiast kwiatów – na cele Domu Opieki „Emaus” w Dzięgielowie, jak również na cele cieszyńskiego Hospicjum im. św. Łukasza Ewangelisty.
Ks. Jan Gross wg. www.luteranie.pl