Dawny cmentarz ewangelicki (obecnie park miejski) w Kamiennej Górze znajdował się na Górze Kościelnej (Parkowej – 515 m n.p.m.) oraz na terenach otaczających obecny kościół rzym.-kat. pw. MB Różańcowej. Miał powierzchnię ok. 3,2 ha. Powstał prawdopodobnie przed 1709 r. Na cmentarzu były kwatery poległych żołnierzy w kampaniach 1760, 1813 i 1866 r. Poległych w tej ostatniej kampanii upamiętnia obelisk wymieniający najważniejsze bitwy tej wojny.
Na Górze Kościelnej (Parkowej) znajduje się też mauzoleum ku czci zamordowanych więźniów i jeńców wojennych w filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz w obozach jenieckich – w lipcu 1944 r. w Kamiennej Górze utworzono filię obozu koncentracyjnego o nazwie „Arbeitslager Landeshut”, czyli „Obóz Pracy Kamienna Góra”, który podlegał obozowi koncentracyjnemu w Gross-Rosen. Więźniowie zostali ulokowani w południowo-zachodniej części miasta na lewym brzegu Bobru. W obozie, który działał w mieście do zakończenia wojny, przebywało średnio 1.500 – 1.600 więźniów z różnych krajów, głównie Żydów, Polaków i Rosjan, którzy musieli pracować w zakładach przemysłowych, głównie w fabryce łożysk tocznych, kamieniołomach oraz w sztolniach.
Największym zachowanym obiektem na dawnym cmentarzu obok kościoła jest kaplica grobowa-mauzoleum rodziny Engmannów z 1805 r.
Budowla wzniesiona na rzucie kwadratu, z silnie akcentowanymi narożami, nakryta fantazyjnym dachem-kopułą. Obecnie nieużytkowana.
Źródła:
– Słownik geografii turystycznej Sudetów.Kotlina Kamiennogórska … (red. Marek Staffa), Wrocław 1997;
– http://aglomeracja-walbrzyska.pl/lider-partnerzy/gmina-kamienna-gora