Plebania (pastorówka) parafii ewangelicko-augsburskiej w Jeleniej Górze (Cieplicach) została zbudowana ok. 1774 r. Jest to budynek piętrowy o skromnych elewacjach, nakryty czterospadowym, łamanym dachem. Był przebudowany w 1930 r. i remontowany w 1971 r.
W latach 90’ XX w,. w czasie remontu zabudowań parafii odkopano beczkę, w której znajdowały się srebrne przedmioty m.in. sztućce i naczynia. Najcenniejszy był złocony kufel z nabitymi klipami, z przykrywką, pod którą znajdował się medal przedstawiający ostatniego Piasta Jerzego Wilhelma. Kufel ten został opisany w 2004 roku, przez nieżyjącego już znanego, jeleniogórskiego kolekcjonera dr. Janusza Ptaszyńskiego w następujący sposób:
„Wśród odkrytego w 1999 roku w kościele ewangelicko-augsburskim w Cieplicach zespołu naczyń liturgicznych, znajdował się m.in. kufel datowany na 1721 rok. Zespół naczyń liturgicznych ukryty został w 1945 r. przed wejściem Armii Czerwonej. Przedmioty umieszczone w żelaznej, zabezpieczonej kłódkami beczce, zostały następnie zakopane pod szopą obok plebanii (…) Kufel wykonany ze srebra, ozdobiony jest 21 sztukami klip 3-talarowych, bitych w 1621 roku, w czasie wojny trzydziestoletniej. Wybite zostały przez Stany Ewangeliczne w Głogowie. Ponadto na pokrywie kufla umieszczono monetę 1/3-talarową z portretem ostatniego księcia Legnicko-Brzesko-Wołowskiego Jerzego Wilhelma, a na jego dnie medal saski wydany na 100-lecie Reformacji w 1630 roku. Na pokrywie widnieje mało czytelna inskrypcja, z której wynika, że kufel został podarowany Cieplickiej Parafii Ewangelickiej w 1742 roku. Kufel waży 985 g i mierzy 23,5 cm.”
Kufel jest prawdopodobnie najcenniejszym „klejnotem” Parafii Ewangelickiej w Cieplicach.
Źródła:
– Słownik geografii turystycznej Sudetów.Kotlina Jeleniogórska (red. Marek Staffa),Wrocław,1999;
– Mea,Ewangelicy w Cieplicach i historia świątyni,Jelonka.com, 17 lutego 2014,dostęp:18.03.2019