Urodził się 19 marca 1949 r. w Bielsku-Białej. Od najmłodszych lat związany był z tamtejszą parafią ewangelicką, gdzie aktywnie angażował się w jej życie, ucząc w szkółce niedzielnej, śpiewając w chórze, pracując jako wolontariusz na rzecz parafii. Znaczący wpływ na kształtowanie się jego duchowości miał ks. Senior Adam Wegert. To on nakłonił swojego podopiecznego do rozpoczęcia studiów teologicznych.
W roku 1968 Roman Mikler rozpoczął edukację w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1973 roku obroną pracy magisterskiej zatytułowanej: „Mowy misyjne Apostoła Pawła w Dziejach Apostolskich”.
Po złożeniu pierwszego egzaminu kościelnego, w dniu 26 grudnia 1973 roku ordynowany został przez bp. Andrzeja Wantułę w kościele ewangelickim w Bielsku. W dniu ordynacji skierowany został do służby w Parafii Stare Bielsko jako wikariusz. Wiosną 1974 roku zawarł związek małżeński z Ewą z domu Tacina – córką Jana Taciny – muzyka i etnografa zwanego „Śląskiem Kolbergiem”. Służba w parafii starobielskiej pochłonęła go bez reszty. Bardzo lubił pracę z dziećmi i młodzieżą, jednocześnie miał świetny kontakt z osobami starszymi. Pracując u boku ks. Manfreda Uglorza – późniejszego profesora teologii, miał możliwość wiele się nauczyć.
Po zdaniu drugiego egzaminu kościelnego ówczesny Biskup Kościoła – Janusz Narzyński skierował ks. Romana Miklera do Parafii Ewangelickiej w Krakowie, gdzie z dniem 1 marca 1977 został nominowany na administratora parafii w Krakowie i Nowym Sączu. Dużym wsparciem dla młodego księdza była w tym czasie pomoc ks. seniora Karola Kubisza, z którym łączyła go serdeczna przyjaźń.
W okresie kryzysu politycznego i gospodarczego początku lat osiemdziesiątych ks. Roman Mikler organizował pomoc dla osób znajdujących się w trudnym położeniu, gościł wraz z małżonką pod swoim dachem rozlicznych przyjezdnych, którzy zaczęli przybywać do Krakowa, był jednocześnie inicjatorem i duszą kontaktów partnerskich z parafiami reformowanymi w Roden w Holandii. Nie brakowało mu pomysłów duszpasterskich i racjonalizatorskich – poza generalnym remontem kościoła, pomieszczeń parafialnych, w kolejnych latach udało się przeprowadzić renowację zabytkowego cmentarza kalwińskiego w Łuczanowicach.
Mimo wielu wyzwań administracyjnych i gospodarczych, które pochłaniały wiele sił i czasu, ks. Roman Mikler na pierwszym planie stawiał zawsze pracę duszpasterską. W roku 1992 został mianowany przez biskupa Jana Szarka Ogólnopolskim Wizytatorem Lekcji Religii.
Jako przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1989-2006 kontynuował pracę na rzecz ekumenii zapoczątkowaną przez swojego poprzednika ks. Karola Kubisza.
Dzień 12 września 2005 roku należał do najtrudniejszych w jego życiu – z uwagi na stan zdrowia, ksiądz Roman Mikler złożył rezygnację z pełnionego urzędu Proboszcza Parafii Ewangelickiej w Krakowie.
Zmarł w Krakowie 24 lutego 2012 roku po długiej i ciężkiej chorobie. W przeddzień podjęcia służby ksiądz Roman Mikler napisał: „Trudno jest objąć myślą szereg osób i faktów, przez które Bóg przemawiał do mnie. Jedynie On zna drogę, po której dotychczas mnie prowadził. Obym nadal wzrastał w pewności, że moc i pomoc Jego Ducha będzie ze mną w pełnieniu służby wśród tych, za życie których On oddał swoje życie”.
Nabożeństwo żałobne pamięci ks. Romana Miklera odbyło się 2 marca 2012 r. w kościele św. Marcina w Krakowie. Nabożeństwo prowadził ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Ks. Roman Mikler został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Bielsku-Białej.