Kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski pierwotnie zbudowany jako kościół ewangelicko-augsburski. Wzniesiony dla supraskich ewangelików w 1885 roku. Do 1939 roku kościół funkcjonował pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, i należący do parafii ewangelickiej w Białymstoku. Był jednym z wielu kościołów filialnych zorganizowanej w 1832 roku w Białymstoku parafii ewangelicko-augsburskiej.
Kościół został wybudowana przez fabrykantów supraskich. Do powstania świątyni szczególnie przyczynili się: Baron Imperium Rosyjskiego W.F. Zachert, który podarował plac pod jej budowę; Melchior Grüber cesarski radca dworu (ofiarował 10 000 rubli); a także suprascy fabrykanci: Johann Jansen, Alfons Alt oraz żona A. Buchholza Adela z domu Scheibler.
Od 1939, gdy ewangelicy opuścili Supraśl, kościół przestał pełnić funkcje sakralne.
W czasie przebywania Rosjan w Supraślu (lata 1939- 1941) kościół Zmartwychwstania Pańskiego został zdewastowany i zamieniony na kino-teatr „Krasnyj Ugołok”. Sowieci usunęli ze świątyni symbole religijne. Z iglicy kościoła zniknął krzyż, którego miejsce zajęła czerwona gwiazda. Zniszczono również zegar odmierzający supraślanom tzw. „czas miejski”.
W latach 1941-44 – kwaterujący w obecnym ratuszu – Niemcy przekształcili kościół w areszt dla jeńców Armii Czerwonej oraz radzieckiej administracji. Przetrzymywali tam także wywożonych do Treblinki Żydów. Gromadzili w kościele zrabowane mienie żydowskie.
Po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej do Supraśla w 1944 zbór p.w. Zmartwychwstania Pańskiego był magazynem broni i amunicji.
W latach 1945-1968 Kościół ewangelicki służył kolejno jako magazyn ziół, materiałów budowlanych, nawozów sztucznych. Niewłaściwe użytkowanie i brak nadzoru doprowadziły do zawalenia dachu budynku.
Później podejmowano różne decyzje co do dalszych losów zniszczonego obiektu. Najpierw w 1966 miał on być przebudowany na halę gimnastyczno-sportową, później próbowano nadać mu charakteru sali koncertowo-wystawienniczej, był też pomysł rozebrania całości pozostawiając jedynie wieżę jako punkt widokowy.
Ostatecznie kościół został uratowany dzięki mieszkańcom i w 1980 roku przystąpiono do jego remontu. Po nieukończonym remoncie kościół wraz z cmentarzem został sprzedany przez konsystorza Ewangelicko-Augsburskiego Kurii Biskupiej w Białymstoku. W 1990 roku przystąpiono do generalnego remontu i w 2005 erygowano parafię p. w. NMP Królowej Polski.
Źródło:
http://www.ciekawepodlasie.pl/opis/57,Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82+parafialny+pw.+NMP+Kr%C3%B3lowej+Polski.htm
https://archibial.pl/parafie/info/115-nmp-krolowej-polski-suprasl/
http://suprasl.pl/turystyka/index.php/pl/kosciolkrolowejpolski
http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com/2013/11/czy-znasz-historie-swojego-koscioa.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_Kr%C3%B3lowej_Polski_w_Supra%C5%9Blu